polish deutsch
wielkość tekstu:
 

Bogdan Bartnikowski

Ur. 24 stycznia 1932 roku w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem w oddziale por. "Gustawa" (Andrzeja Chyczewskiego) walczącym na Ochocie. 12 sierpnia 1944 r. został wywieziony wraz z matką o KL Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 r. przekazano go do obozu w Berlinie-Blankenburgu. Tam pracował przy odgruzowywaniu Berlina. W dniu 22 kwietnia 1945 r. doczekał wyzwolenia przez Armię Czerwoną.

Po powrocie do Warszawy kontynuował edukację w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. Po maturze w 1952 r. wstąpił do Oficerskiego Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Do 1968 r. służył jako pilot, a następnie do odejścia do rezerwy w 1985 r. pracował jako dziennikarz w prasie wojskowej.

W 1966 r. wydał pierwszą książkę - zbiór opowiadań o ludziach lotnictwa. W 1969 r. wydał, kilkakrotnie wznawiane, opowiadania o polskich dzieciach w Oświęcimiu pt.: "Dzieciństwo w pasiakach", które dzięki zaangażowaniu Fundacji zostały wydane w j. niemieckim.

<< wróć na poprzednią stronę

 

 

 

Materiały

Wspomnienia

I tak dochodzimy do wagonów. Trzech czy czterech, nie umiem powiedzieć ilu. Trzeba wspiąć się do czerwonego, pustego pudła wagonu. Znów nas popędzają - "Szybko, szybko!". Hurgot zasuwanych drzwi. I po krótkim czekaniu ruszamy. Dokąd... ciągle nic nie wiemy. Ale jestem razem z mamą. I teraz dopiero przychodzi myśl, że wyjeżdżamy z Birkenau. Ileż to razy w czasie pobytu w obozie słyszeliśmy od starych więźniów, że stąd wychodzi się tylko przez komin. A my wyjeżdżamy! Jednak! W nieznane. I na pewno nie na wolność.
przeczytaj więcej (plik pdf)


Wywiad zamieszczony w czasopiśmie Kwartalnika Kulturalnego, "Sekrety ŻARu" nr 4 (15)/2006

Galeria:

Bogdan Bartnikowski Bogdan Bartnikowski Bogdan Bartnikowski Bogdan Bartnikowski Bogdan Bartnikowski Bogdan Bartnikowski Bogdan Bartnikowski Bogdan Bartnikowski Bogdan Bartnikowski Bogdan Bartnikowski Bogdan Bartnikowski