Strona główna Polski Deutsch
wielkość tekstu:
Nasze Publikacje
"Zachować pamięć. Praca niewolnicza i przymusowa obywateli polskich na rzecz Trzeciej Rzeszy 1939-1945"

Bogato ilustrowany dwujęzyczny album zawierający materiał zdjęciowy i teksty prezentowane na wystawie pod tym samym tytułem. W wersji elektronicznej wystawę można obejrzeć na stronach internetowych FPNP. Większość fotografii zamieszczonych w katalogu pochodzi z prywatnych zbiorów byłych robotników przymusowych i niewolniczych. Katalog zawiera także artykuł, wprowadzający w tematykę wystawy, "Praca przymusowa obywateli polskich na rzecz Trzeciej Rzeszy na tle niemieckiej okupacji na ziemiach polskich w latach 1939-1945" przygotowany przez prof. Wojciecha Roszkowskiego oraz tekst "Historia i pamięć. Wojna i praca przymusowa na przykładzie Polski" autorstwa dr. Christine Glauning i Danieli Geppert.

Poszczególne części katalogu opatrzone są komentarzem historycznym, przygotowane specjalnie pod kątem niemieckiego odbiorcy, z uwzględnieniem zagadnień, które mogą być mało znane w Niemczech (np. masowe wysiedlenia Polaków z Wielkopolski i Zamojszczyzny i osiedlanie zamiast nich osadników niemieckich, obozy przesiedleńcze, germanizacja polskich dzieci, Kinderheimy, itp.).
Katalog został wydany przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie" we współpracy z Centrum Dokumentacji Pracy Przymusowej w Berlinie w 2007 r. Projekt uzyskał dofinansowanie niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Straty osobowe
Wystawa Zachować Pamięć
Wolontariat
Świadkowie hisotrii