Strona główna Polski Deutsch
wielkość tekstu:
Informacja/Prasa > Aktualności
"Pociąg Pamięci" na granicy polsko-niemieckiej

W dniach 02.12.-04.12.2009 r. do przygranicznego miasta Guben przyjedzie "Pociąg Pamięci" ("Zug der Erinnerung"). Partnerem w organizacji tego ważnego przedsięwzięcia jest Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie".

Niemieckie Stowarzyszenie "Zug der Erinnerung" zorganizowało prezentowaną w pociągu wystawę, która upamiętnia losy deportowanych dzieci. "Pociąg Pamięci" zatrzymuje się na stacjach, przez które przejeżdżały dzieci podczas swojej ostatniej podróży. Wystawa eksponowana w jego wagonach informuje o tamtych wydarzeniach i ma na celu zachęcenie współczesnych do refleksji nad przeszłością.

Na wystawie w "Pociągu Pamięci" można obejrzeć dokumenty i zdjęcia, które pozostały po zaginionych: fotografie uśmiechniętych dzieci w szkole z rodzicami i przyjaciółmi oraz przyjrzeć się dokumentacji ich ostatniej podróży.

W dniu 02.12.2009 r. nastąpi uroczyste otwarcie wystawy na dworcu kolejowym w Guben, na którym obecny będzie również burmistrz polskiego miasta partnerskiego Gubin oraz przedstawiciele Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie".

W pierwszych miesiącach 2010 r. planowany jest przyjazd "Pociągu Pamięci" do Frankfurtu nad Odrą oraz do polskiego miasta Cybinka, położonego przy granicy polsko-niemieckiej.

Straty osobowe
Wystawa Zachować Pamięć
Wolontariat
Świadkowie hisotrii