Strona główna Polski Deutsch
wielkość tekstu:
Informacja/Prasa > Aktualności
Prezentacja wystawy: "Od piekła KL Auschwitz do Oświęcimia Miasta Pokoju" w Parlamencie Europejskim w Brukseli

Od 19-23 stycznia 2009 r. w Parlamencie Europejskim zaprezentowana została wystawa pt. "Kopiec Pamięci i Pojednania. Od piekła KL Auschwitz do Oświęcimia Miasta Pokoju". Ta znakomicie przygotowana, multimedialna wystawa prezentuje projekt wznoszenia w Oświęcimiu Kopca - pokojowej idei pojednania, autorstwa Prof. Józefa Szajny.

Prof. Józef Szajna - wybitny artysta, malarz, scenograf, reżyser, teoretyk teatru, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, więzień obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald. Prof. Szajna, wykonując wolę byłych więźniów, od 1993 roku prezentował projekt Kopca w kraju i na świecie. Tę piękną, pokojową inicjatywę popierają przedstawiciele różnych wyznań i religii, uznane autorytety świata polityki i nauki. Wybór Oświęcimia jako miejsca powstania Kopca związany jest z jego tragiczną przeszłością z okresu II wojny światowej, a byli więźniowie traktują projekt jako testament dla potomnych z przesłaniem pojednania na rzecz pokoju na świecie.

Swoim patronatem objął wystawę Prof. Hans-Gert Poettering, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który wziął udział w jej uroczystym otwarciu 20 stycznia 2009 r.

Wystawa w Brukseli to duże przedsięwzięcie promocyjne. Po raz pierwszy Oświęcim miał swoją specjalną prezentację w Parlamencie Europejskim i przy udziale tak szacownego gremium. Wielu polskich i niemieckich europarlamentarzystów wzięło udział w ceremonii otwarcia wystawy.

Wystawę przygotował syn prof. Józefa Szajny, Łukasz, który podobnie jak ojciec, jest artystą. Więcej na http://www.kopiec.eu/

Galeria zdjęć:Straty osobowe
Wystawa Zachować Pamięć
Wolontariat
Świadkowie hisotrii