Strona główna Polski Deutsch
wielkość tekstu:
Informacja/Prasa > Aktualności
Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zapraszają na dyskusję panelową: "Rządy niemieckiego terroru w Polsce 1939-45 na przykładzie zagłady miejscowości Borów"

Dyskusja panolowa odbędzie się w Warszawie na Skwerze Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście 60 A, w poniedziałek, 21. września 2009 r., o godzinie 18.00.

Wojna prowadzona przez Niemcy przeciwko Polsce w roku 1939 nie była "normalną wojną". Niemieccy okupanci zachowywali się w Polsce niezwykle brutalnie, zazwyczaj nie respektując reguł międzynarodowego prawa wojennego. Wiedza wielu Niemców na temat tej części historii jest jednak bardzo znikoma. Dwie niedawno wydane książki zapoznają niemieckich czytelników z historycznym tłem tych wydarzeń.

Konrad Schuller: Der letzte Tag von Borów: Polnische Bauern, deutsche Soldaten und ein unvergangener Krieg [Ostatni dzień Borowa: Polscy chłopi, niemieccy żołnierze i nieprzemijająca wojna], Wydawnictwo Herdera 2009.

Urodzony w 1961 roku w rumuńskim Braszowie autor, będący od roku 2004 warszawskim korespondentem Frankfurter Allgemeinen Zeitung, obrazowo opisuje w swojej książce ciemny rozdział niemieckich rządów terroru. Na podstawie zeznań osób, które przeżyły wojnę, opowiada historię małej miejscowości Borów w województwie lubelskim.
Borów jest jedną z pięciu wsi, które zostały 2 lutego 1944, w ramach odwetu za wspieranie partyzantów, napadnięte przez żołnierzy Wehrmachtu i SS. Miejscowość doszczętnie zniszczono, mieszkańców - mężczyzn, kobiety i dzieci - zamordowano lub deportowano. Bestialska masakra - jedna z setek podobnych niemieckich "akcji pacyfikacyjnych" w Polsce w czasie drugiej wojny światowej.
Wykorzystując nieznane dotąd dokumenty, Schuller snuje opowieści biograficzne ciągnące się od końca wojny poprzez powojenne dziesięciolecia w Polsce aż po dzień dzisiejszy w Niemczech.

Jochen Böhler: Der Überfall. Deutschlands Krieg gegen Polen [Napaść. Niemiecka wojna przeciwko Polsce], Wydawnictwo Eichborn 2009.

Kampania wojenna przeciwko Polsce nie była tylko wstępem do drugiej wojny światowej, lecz także preludium do masowej zagłady. Taką tezę postawił niemiecki historyk Jochen Böhler, który od 2000 roku pracuje w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Autor przedstawia wydarzenia z sierpnia i września 1939 roku z perspektywy dowództwa wojskowego, żołnierzy i ludności cywilnej w Polsce i w Niemczech.
Jak Rzesza Niemiecka przygotowywała się do wojny? Jak ludzie w Niemczech i Polsce przeżyli początek wojny? Co wydarzyło się w pierwszych tygodniach wojny? Co myślała polska ludność w obliczu katastrofy? A w końcu, co wiedzieli ludzie na froncie o polskiej kampanii? Jochen Böhler badał zachowanie Wehrmachtu w Polsce na podstawie polskich i niemieckich listów, pamiętników, relacji i wywiadów ze świadkami historii.

ZAPROSZENIE (pdf)

Straty osobowe
Wystawa Zachować Pamięć
Wolontariat
Świadkowie hisotrii