Strona główna Polski Deutsch
wielkość tekstu:
Informacja/Prasa > AktualnościSpotkanie z autorką Erną Putz z okazji promocji książki pt.: "Boży dezerter. FRANZ JÄGERSTÄTTER (1907--1943)" dn.2008-10-06 (wstęp wolny)

FUNDACJA "POLSKO - NIEMIECKIE POJEDNANIE"
AUSTRIACKIE FORUM KULTURY
STOWARZYSZENIE KULTURALNE FRONDA

zapraszają na promocję książki: "Boży dezerter. FRANZ JÄGERSTÄTTER (1907--1943)"
oraz panel dyskusyjny: "Konflikt podporządkowania: lojalność wobec sumienia a lojalność wobec państwa w kontekście losów obywateli Europy w czasie II wojny światowej" z udziałem m.in:
prof. Władysława Bartoszewskiego, Sekretarza Stanu, Pełnomocnika ds. Dialogu Międzynarodowego Prezesa Rady Ministrów RP,

W dniu 06.10.2008 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Austriackiego Forum Kultury przy ul. Próżnej 8 w Warszawie
Książka "Boży dezerter. FRANZ JÄGERSTÄTTER (1907--1943)" jest historią prostego rolnika, kierowcy, ojca i męża, który miał w sobie tyle odwagi, by przeciwstawić się dominującemu w społeczeństwie austriackim poparciu dla Hitlera. Miał odwagę, by odrzucić wezwanie hierarchii Kościoła do społecznego konformizmu, w zgodzie z którym dla dobra kościelnych instytucji nie należało się sprzeciwiać nowym władzom. Dla niego wierność Bogu była ważniejsza niż wierność instytucjom i narodom. I oddał za to życie. W październiku 2007 roku za ten wybór wyniósł go na ołtarze Benedykt XVI, pokazując, że choć świętość wymaga odwagi, to wcale nie oznacza porzucenia normalnego życia. Przykład Jägerstättera daje nadzieję wszystkim tym, których życie nie układa się w proste linie, a także tym, którzy w imię wierności Ewangelii zbierają baty nie tylko od świata, ale i od części hierarchów. (Tomasz P. Terlikowski) Na spotkaniu promocyjnym obecna będzie autorka publikacji, Erna Putz -- austriacka dziennikarka, magister teologii i doktor filologii. W 1996 r. przez Archidiecezję Wiedeńską uhonorowana Nagrodą im. Kardynała Innitzera za biografię Franza Jägerstättera.
Podczas spotkania organizatorzy przewidują dyskusję z publicznością.

PROGRAM SPOTKANIA (pdf)

ZAPROSZENIE (pdf)Galeria:

Straty osobowe
Wystawa Zachować Pamięć
Wolontariat
Świadkowie hisotrii