Strona główna Polski Deutsch
wielkość tekstu:
Informacja/Prasa/--/Aktualności


Archiwum aktualności

Spotkanie opłatkowe


więcej...

Stypendium- GFPS dla praktykantów: polski praktykant do Niemiec.

GFPS Polska i GFPS e.V. rozpisują razem z Evangelische Kinder- und Jugendheim Overdyck i z Offenen Ganztagsschule Alleestraße w Bochum konkurs na stypendium dla praktykantów. więcej...

Stypendium: Studia podyplomowe i doktoranckie na państwowych uczelniach bawarskich.

Mam przyjemność poinformować Państwa o noworozpisanym rocznym programie stypendialnym Bawarii dla absolwentów uczelni wyższych z Europy Wschodniej. więcej...

Ogłoszenie XII konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską

To już XII edycja konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Celem nagrody jest wyróżnianie prac wspierających proces porozumienia miedzy Polakami i Niemcami. Materiały zgłaszane do konkursu powinny przybliżać życie codzienne i problemy społeczne sąsiedniego kraju, przyczyniać się do poszerzania wiedzy Polaków i Niemców o sobie nawzajem, a także pomagać zrozumieć politykę i zjawiska gospodarcze, poznawać osiągnięcia nauki i kultury obu państw. więcej...

Pani Eulalia Rudak nagrodzona główną nagrodą Związku Literatów Polskich im. Witolda Hulewicza 2008 r.

zobacz zdjęcia...

Wystawa "Naznaczeni. Mieszkańcy wsi polskiej na robotach przymusowych w III Rzeszy 1939-1945".

Wystawa - przygotowana przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie" (FPNP) i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego - jest wyrazem pamięci o pokoleniu, które przeżyło lata wojny i okupacji, walcząc nie tylko o przetrwanie, ale też o wolność i godność. Utrwalając ich losy - pragniemy uczcić ich pamięć.
więcej...

Konkurs "Razem lepiej"

Chcesz poznać ciekawych ludzi i ich niezwykłe historie?
Jesteś gotowy nieść pomoc byłym ofiarom nazizmu i nawiązać z nimi przyjacielski kontakt?
Włącz się w nasz program opieki nad "świadkami historii"!
Weź udział w konkursie: "Razem lepiej"
Konkurs dla wolontariuszy Fundacji "Świat na Tak" organizowany przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie" i Fundację "Świat na Tak"!
więcej...

Rodziny rozdzielone przez historię

Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" podejmuje współpracę z Muzeum Historii Polski w projekcie "Rodziny rozdzielone przez historię".
więcej...

Orędownicy Pamięci

29.10.2008 Fundacja Moje Wojenne Dzieciństwo zorganizowała spotkanie z młodzieżą gimnazjalną pod hasłem "Orędownicy pamięci".
zobacz zdjęcia...

Stypendia berlińskie dla potomków ofiar nazizmu 2009/2010

Uniwersytet Humboldta w Berlinie dzięki środkom z Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" organizuje program stypendialny dla studentów z Europy Środkowej i Wschodniej, państw WNP, Izraela, USA i Niemiec, których krewni byli ofiarami nazizmu. Z programu będą mogli skorzystać również studenci, zajmujący się problematyką narodowego socjalizmu i pracy przymusowej. Stypendyści spędzą dwa semestry na Uniwersytecie Humboldta (HU) lub na jednej z wyższych uczelni w Berlinie.
więcej...

Spotkanie w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie

Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" zachęca do wolontariatu na rzecz osób poszkodowanych przez III Rzeszę "Zostań wolontariuszem - RAZEM LEPIEJ". Spotkanie odbyło się 14 października 2008 o godz. 12.00 w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie
więcej...

Wyjazd świadków historii do Oranienburga

Na zaproszenie niemieckiego stowarzyszenia "Pociąg Pamięci" - "Zug der Erinnerung" beneficjenci Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie", pan Tadeusz Przenniak oraz pan Zenon Bujnowski będą od 6 do 9.11.08 przebywać z wizytą w Oranienburgu.
więcej...

Spotkanie z autorką Erną Putz z okazji promocji książki pt.: "Boży dezerter. FRANZ JÄGERSTÄTTER (1907--1943)" - 2008-10-06 (wstęp wolny)

FUNDACJA "POLSKO - NIEMIECKIE POJEDNANIE", AUSTRIACKIE FORUM KULTURY, STOWARZYSZENIE KULTURALNE FRONDA zapraszają na promocję książki: "Boży dezerter. FRANZ JÄGERSTÄTTER (1907-1943)" oraz panel dyskusyjny: "Konflikt podporządkowania: lojalność wobec sumienia a lojalność wobec państwa w kontekście losów obywateli Europy w czasie II wojny światowej" z udziałem m.in:
prof. Władysława Bartoszewskiego, Sekretarza Stanu, Pełnomocnika ds. Dialogu Międzynarodowego Prezesa Rady Ministrów RP,
więcej...

Rzymskie Spotkanie Młodych

Drodzy przyjaciele,
Zapraszamy
do Rzymu na spotkanie aktywnych zawodowo i społecznie młodych ludzi, którzy nie boją się rozmawiać o wyzwaniach i problemach współczesności i chcą podjąć próbę ich rozwiązania, w myśl wezwania Jana Pawła II Budujcie cywilizację miłości!
więcej...

Wizyta niemieckich parlamentarzystów w Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie"

22 lipca 2008 r. Fundację 'Polsko-Niemieckie Pojednanie" odwiedzili deputowani do Niemieckiego Bundestagu, dr P. Ramsauer i H. Koschyk, którzy w dniach 21-22.07.08 r. przebywali z wizytą w Polsce.
więcej...

Konferencja "Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959"

Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie", Wydawnictwo Demart S.A. oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego organizują wspólnie konferencję pt.: "Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959" która odbędzie się 27 kwietnia 2008 r. o godz. 11.00 w Auli Leopoldyńskiej Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, Pl. Uniwersytecki 1 we Wrocławiu.
więcej...

"Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką"

Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" przystąpiła 2 kwietnia 2008 r. do programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką", uruchomionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Realizatorem programu jest Fundacja Ośrodka KARTA.
więcej...


Straty osobowe
Wystawa Zachować Pamięć
Wolontariat
Świadkowie hisotrii