Strona główna Polski Deutsch
wielkość tekstu:
Edukacja
Powtórka z historii

Okupacja niemiecka na ziemiach polskich 1939-1945

Na początku 1939 r. Niemcy i Polska zobowiązane były do wzajemnej nieagresji w myśl deklaracji podpisanej 26.01.1934 r. Anschluss Austrii oraz aneksja Sudetów na mocy układu monachijskiego z 30.09.1938 r. zachęciły jednak Hitlera do tego, by domagać się od Polski oddania "korytarza pomorskiego" oraz zgody na włączenie Wolnego Miasta Gdańska do Trzeciej Rzeszy.
Wojciech Roszkowski
czytaj więcej...

Praca przymusowa


Dopiero w kontekście całości polityki Trzeciej Rzeszy na okupowanych ziemiach polskich można właściwie zrozumieć i ocenić pracę przymusową, jaką świadczyli Polacy w tym okresie.
Wojciech Roszkowski
czytaj więcej...

 

Wysiedlenia

Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie", w ciągu szesnastu lat swojej działalności, zgromadziła jeden z największych w kraju zbiorów archiwaliów, dotyczący pracy niewolniczej i przymusowej na rzecz Trzeciej Rzeszy oraz wysiedleń, które dotknęły obywateli polskich w okresie drugiej wojny światowej.
czytaj więcej...Obozy przejściowe w okolicach Legionowa

Licząca ponad milion teczek osobowych dokumentacja zgromadzona w zbiorach Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" zawiera unikatowe informacje dotyczące mniej znanych aspektów prześladowań nazistowskich w latach II wojny światowej. Zagadnieniem takim jest niewątpliwe funkcjonowanie obozów przejściowych związanych z deportacjami na roboty przymusowe i wysiedleniami, które dotknęły ludność z miejscowości podwarszawskich.
Rafał Degiel czytaj więcej...

 
Straty osobowe
Wystawa Zachować Pamięć
Wolontariat
Świadkowie hisotrii